+380 93 482 23 55
+380 98 593 66 09

Право - це мистецтво! Робимо все і навіть більше ...

Переселенцям полегшили процедуру оформлення спадщини

Відповідно до статті 1221 Цивільного кодексу України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо його місце проживання невідоме, то місце відкриття спадщини є місцеперебування нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місце перебування основної частини рухомого майна.
До ухвалення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення реалізації права на спадкування» від 12.02.2015 р. № 189-VIII зазначені приписи не містили жодних винятків. Це створювало проблеми для вимушених переселенців щодо реалізації права на спадкування. Адже відповідно до Цивільного кодексу, саме за місцем відкриття спадщини подають заяви про її прийняття, відмову від прийняття, а також призначають виконавця заповіту, тощо.
Зазначеним Законом до статті 1221 Цивільного кодексу України внесено положення про те, що в особливих випадках місце відкриття спадщини визначає окремий закон. У зв’язку із цим Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» доповнено статтею 11-1, а Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» - статтею 9-1.
Тож відповідно до внесених змін останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія (АР Крим) або територія, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження або здійснюють в не повному обсязі (зона АТО), чи якщо його місце проживання невідоме, а нерухоме майно померлого чи основна його частина перебуває на одній із згаданих територій, то місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна.
Таким чином, для успадкування майна переселенцям потрібно:
1. До закінчення шести місяців із дня смерті особи, яка проживала на
окупованій території чи в зоні АТО на дату смерті або місце проживання якої невідоме, а нерухоме майно померлого чи основна його частина перебуває на одній із зазначених територій – подати будь-якому нотаріусу в будь-якому населеному пункті країни (наприклад, за місцем його перебування чи фактичного проживання) письмову заяву про прийняття спадщини. Під час подання заяви треба пред’явити свій паспорт. Особа у віці від 14 до 16 років може пред’явити свідоцтво про народження.
Також потрібно подавати (за наявності):
• Копію свідоцтва про смерть або рішення суду, яким підтверджено факт визнання особою померлою;
• Документ, який підтверджує останнє місце проживання померлого на час смерті (довідку із жеку, копія паспорта померлого з відміткою про зареєстроване місце проживання);
• Документи, які підтверджують спадкування. Якщо спадкування відбуватиметься за заповітом, то копію заповіту, а якщо за законом, то копії документів, які підтверджують родинні стосунки з померлим.
2. Після закінчення шести місяців із дня смерті спадкодавця для отримання свідоцтва про прийняття спадщини спадкоємці мають подати нотаріусу заяву про видачу такого свідоцтва разом із документами, що підтверджують право власності померлого на певне майно.
Вищезазначені нормативні акти, безумовно, мали позитивний вплив і посприяли можливості спадкоємців здійснювати свої спадкоємні права за місцем їхнього фактичного проживання

  Контакти

м. Черкаси, 18000, вул. Небесної Сотні, 31, оф. 18

+380 93 482 23 55
+380 98 593 66 09
vovkpartners@gmail.com

Vovk&Partners
Дизайн та розробка - Vladyslav Kurilov

Наша компанія налічує професійних адвокатів та команду досвідчених юристів, які мають суттєвий досвід у відстоюванні прав та інтересів громадян, а також підприємств, установ, організацій.