+380 93 482 23 55
+380 98 593 66 09

Право - це мистецтво! Робимо все і навіть більше ...

Керуючий партнер АО «Вовк та партнери» - Андрій Вовк надав коментар стосовно домашнього насильства

Черкащанка Єва жила в атмосфері насильства ще до свого народження - батько почав бити маму задовго до появи дівчинки на світ. А потім почав бити і її. Черкащанка Уляна вперше пережила жахи насилля тоді, коли вийшла заміж і була впевнена, що її чоловік - ідеальний... Це не поодинокі випадки насилля в сім'ї, які, за словами психологів та правоохоронців, можна попередити та припинити.

За даними Нацполіції Черкаської області, за період карантинних березня-квітня зареєстровано 1037 повідомлень про насильство. Із них 881 - заяви від жінок, 32 - повідомлення про насильство над дітьми. Однак статистика не повна, адже не всі жертви звертаються до правоохоронців за допомогою навіть коли її потребують.

Андрій Вовк, керуючий партнер адвокатського об'єднання "Вовк та партнери", розповідає, що часто жертви насильства не розуміють, що насправді відбувається, і сприймають це нормально доти, доки життя не стає нестерпним.

Вирізняють чотири типи насильства: економічне, психологічне, фізичне та сексуальне. Насильство в сім'ї зазвичай розпочинається з психологічних прийомів: образливої критики, ігнорування людини як спосіб «покарання», погрози життю чи здоров'ю та заборона висловлювання думок, - коментує Андрій Вовк. - Ізолювання жертви від спілкування з друзями чи родиною, контроль особистих повідомлень у соцмережах - таке ж психологічне насильство.

Однак адвокат наголошує: окремий конфлікт у родині та випадкова образа - це ще не підстава для покарання кривдника. Лише кількаразове притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення насильства в сім’ї може стати підставою для відкриття кримінального провадження.

Доводити психологічне насильство можна через свідків. Наприклад, сусіди чи родичі можуть підтвердити ці випадки. У випадку прояву насильства потрібно обов'язково викликати поліцію, - каже адвокат.

Чоловік черкащанки Уляни (ред. - з етичних міркувань ми не розкриваємо дані жінки) відпочатку поводив себе ідеально, доки у подружжя не народилася спільна дитина.

У мене двоє дітей, яких після народження спільної дитини чоловік просто перестав помічати. Усі гроші мали витрачатися лише на молодшу дитину - моїх двох старших він взагалі хотів відправити до мами, щоб і не бачити. Дійшло до того, що коли чоловік отримував зарплатню, то кошти на хліб, макарони та інші продукти я мала в нього позичати, а згодом віддавати з дитячих виплат, - розповідає Уляна.

Через постійні приниження жінка щоденно плакала. Життя в таких умовах стало нестерпним. Однак останньою краплею стало те, що через дії чоловіка ледь не загинули її старші діти.

У нашому будинку була піч, яку топити можна лише дровами. А чоловік накидав у неї вугілля і піч розірвало. Цегла шматками летіла по всій хаті, в якій у той момент були діти. Як їх не вбило - не знаю, - пригадує Уляна. - У той же день я зібрала дітей і пішла від нього.

Попри це колишній чоловік регулярно продовжував їй назвонювати та вимагати повернення грошей, витрачених на дітей під час прогулянок до зоопарку, парку тощо.

Казав, що якщо не поверну гроші - він забере молодшу дитину, а про мене розкаже всім невідомо що. Від постійного знущання, здавалось, зійду з розуму, - розповідає Уляна.

Близька знайома, яка дізналася про ситуацію Уляни, порадила їй звернутися за допомогою до жіночого кризового центру "Мережка".

Коли я приїхала туди, то одягли і мене, й дітей - адже, коли йшла від чоловіка, нічого з речей взяти не встигла. Допомагав і психолог, і волонтери. Потім допомогли знайти кімнатку, в яку я й переїхала з дітьми, - каже черкащанка.

Андрій Вовк, керуючий партнер адвокатського об'єднання "Вовк та партнери", розповідає, що у разі фіксації насильства стосовно кривдника можуть застосувати терміновий запобіжний припис. У такому випадку правоохоронці можуть заборонити постраждалій особі та кривднику перебувати, проживати поряд і контактувати.

На підставі ж судового рішення щодо агресора може бути взагалі застосований повний обмежувальний припис - нападнику забороняють проживати на одній території з постраждалим, наближатися ближче визначеної відстані до будинку, місця навчання чи роботи потерпілого.

Також заборонено особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику. Переслідування та спілкування у будь-який спосіб (листування, телефонування) теж заборонене, - наголошує Андрій Вовк.

Юрист додає: у деяких випадках правоохоронці навіть можуть узяти кривдника на профілактичний облік та направити на проходження програми виправних робіт строком від трьох місяців до одного року.

Якщо жертвою будь-якого з видів насильства або його свідком стала дитина, кривднику можуть обмежити спілкування і з нею.

За словами адвоката Андрія Вовка, найчастіше жертвами домашнього насильства стають жінки. Іноді вони навіть не усвідомлюють, що стали жертвами. Проте опинитись в такій ситуації можуть і чоловіки, хоча мають більше можливостей вийти із такої ситуації.

Керуючий адвокатським об'єднанням Андрій Вовк каже, що варто пильніше придивитися до дитини, якщо вона не може зосередитися, має проблеми з пам'яттю та низьку самооцінку.

Виявити фізичне насильство щодо дитини досить складно. Діти зазвичай бояться розповідати про це стороннім людям, оскільки це може посилити і без того важке становище дитини в сім'ї. У цій ситуації особливо важливим є знання певних діагностичних ознак. До них належать раптові приступи агресії чи гніву. Постійне почуття сорому, провини - також доволі вагомі ознаки, - розповідає юрист.

Зазвичай до ознак насильства зараховують самотність і відчуженість дитини від колективу, часто - недовіру до дорослих.

Адвокат Андрій Вовк каже, що до найпомітніших характеристик дорослих, які страждають від насилля, належить закритість і скованість, односкладні відповіді на питання.

Заплакане обличчя, набряклі очі та обличчя загалом - ознаки того, що людина є жертвою. Незвичайні опіки, сліди укусів, забиті місця та синці - теж важливі ознаки. У деяких випадках слугуватиме підказкою про "жертву" недоїдання чи старий одяг, - розповідає адвокат.

Додатковими ознаками також можуть бути уповільнене мовлення, неадекватні відповіді на питання та невідповідність отриманих фізичних ушкоджень тій історії, яку розповідає людина.

До ознак, на які варто звернути увагу, належать втрата зв'язків із родичами та друзями чи страх перед ними. Якщо ж людина страждає аутоагресивними нахилами (наносить сама собі фізичні ушкодження, роздряпує шкіру, ріже її тощо), то це серйозна причина вважати, що над нею чинять певне насильство, - каже Андрій Вовк.

 

Ознайомитися з повним текстом статті можна за посиланням:

https://provce.ck.ua/cherez-nasyllia-prokhodiat-cherkashchany/

  Контакти

м. Черкаси, 18000, вул. Небесної Сотні, 31, оф. 18

+380 93 482 23 55
+380 98 593 66 09
vovkpartners@gmail.com

Vovk&Partners
Дизайн та розробка - Vladyslav Kurilov

Наша компанія налічує професійних адвокатів та команду досвідчених юристів, які мають суттєвий досвід у відстоюванні прав та інтересів громадян, а також підприємств, установ, організацій.