+380 93 482 23 55
+380 98 593 66 09

Право - це мистецтво! Робимо все і навіть більше ...

“Робот в законі” або хто тут головний?

Найближчим часом Європейський парламент має намір винести на голосування докладне зведення правил, за якими люди повинні будуть спілкуватися зі штучним інтелектом і роботами. Законодавці вирішать, чи слід наділяти майбутніх роботів статусом "електронної особистості". При цьому парламентарії ясно дали зрозуміти, що, на їхню думку, Світ стоїть на порозі нової промислової революції роботів.

Дана новина доволі зацікавила працівників адвокатського об’єднання ”Вовк і партнери”, адже до нашої корпоративної політики входить у тому числі положення про ”сучасність”. Юристи і адвокати компанії слідкують не тільки за змінами в законодавстві України, а й слідкують за змінами в тенденціях розвитку всіх суспільних відносин, адже так чи інакше вони мають регулюватися певними правилами. Аналізуючи сьогодення, можна зробити висновки як про майбутнє юриспруденції загалом, так і про окремі її частини.

Не за горами настане той час, коли і Черкаським правникам доведеться брати участь у спорах, пов’язаних з діяльністю штучного інтелекту. Як наголосив на одній із нарад адвокатського об’єднання ”Вовк і партнери”, її керуючий партнер, адвокат Вовк Андрій Ігорович, при прийнятті рішення про вчинення будь-якої юридично значимої дії, насамперед юрист зобов’язаний передбачити її можливі наслідки. Так як головне в професії юриста, так само, як і в професії медичного працівника – НЕ НАШКОДИТИ ЛЮДИНІ!! То як пропонують розробники правил спілкування зі штучним інтелектом і роботами убезпечити людей від можливих ризиків?

Як рекомендує представлений в Європарламент звіт, розробники роботів повинні гарантувати, що в кожному з них буде передбачено пристрій, що дозволяє при необхідності відключити всі його функції. Користувачі роботів повинні бути позбавлені від ризику або страху отримати фізичні або психологічні травми.

Звіт передбачає, що роботи, боти, андроїди і інші форми штучного інтелекту здатні почати нову промислову революцію, яка торкнеться всіх сфер суспільства. Нове покоління роботів потенційно може привести до “практично безмежного благоденства”. Разом з тим виникають питання про саму природу праці в майбутньому і про те, чи не будуть країни-члени ЄС зобов'язані ввести “мінімальний безумовний дохід” через те, що роботи заберуть у людей багато робочих місць.

На Всесвітньому економічному форумі в Давосі було заявлено, що до 2020 року штучний інтелект відбере у людини 5,1 млн робочих місць. Проблеми взаємин людей і роботів пов'язані з такими поняттями як людська гідність (особливо там, де мова йде про роботів, які займаються доглядом за людьми), охорона приватного життя і фізична безпека людей, якщо роботизовані системи відмовлять або ж будуть зламані хакерами.
У направленому до Європарламенту звіті прогнозується, що через кілька десятиліть штучний інтелект за своїми можливостями перевершить людський. Якщо до цього не підготуватися, інтелектуальну перевагу машин може серйозно ускладнити завдання контролю людей над своїми власними творами. Можливо, проблематичною стане навіть здатність людей залишатися господарями своєї долі і гарантувати виживання виду.
Автори доповіді звертаються до наукової фантастики і правилам для роботів, вперше сформульованим американським письменником Айзеком Азімовим в 1942 році в оповіданні «Хоровод» і відомим як "три закони робототехніки".
Ці правила будуть звернені до розробників, виробників і операторів роботів, оскільки їх неможливо безпосередньо перевести в цифровий код, керуючий машиною.


Ці закони наступні:

1. Робот не може заподіяти шкоду людині або своєю бездіяльністю допустити, щоб людині було завдано шкоди.
2. Робот повинен коритися всім наказам, які віддає людина, окрім тих випадків, коли ці накази суперечать першому закону.
3. Робот повинен піклуватися про свою безпеку в тій мірі, в якій це не суперечить першому або другому законам.От тільки постає запитання, в разі наділення роботів статусом "електронної особистості", чи будуть вони нести персональну відповідальність за свою діяльність? Безумовно це одне з найважливіших питань, що доведеться в майбутньому вирішувати людству. І далеко не останню роль у цьому зіграють юристи.

З появою глобальної мережі ”Інтернет” розпочалися процеси впорядкування стосунків людей, які її використовують в багатьох цілях. Юристам і адвокатам адвокатського об’єднання ”Вовк і партнери” вже не раз доводилося брати участь в розробці документів для клієнтів, які займаються електронною комерцією за допомогою засобів даної мережі, та надавати правові консультації постраждалим внаслідок розміщення іншими особами, або навіть ”ботами” на їх акаунтах чи сайтах інформації, що носить характер наклепницької та недостовірної, в зв’язку з чим наносить шкоду діловій репутації. І з кожним роком чисельність таких звернень до Черкаських правозахисників буде тільки збільшуватися, адже українським законодавством, на відміну від законодавства більш розвинених країн, не врегульовано низку моментів в галузі сучасних електронних технологій.

Наразі в країнах європейського союзу рівень автоматизації процесів виробництва перебуває на значно вищому рівні, ніж в нашій країні, однак це питання лише часу. А з огляду на темпи поширення процесів глобалізації в Світі, впровадження роботизованих систем та електронних технологій ”штучного інтелекту” на Україні і в м. Черкаси зокрема, станеться значно скоріше, аніж ми гадаємо. І колись, роботи, як у фантастичних фільмах Голівуду, стануть для нас звичними і незамінними помічниками у побуті.

Як відзначається в представленому у Європарламенті звіті, дослідження в області робототехніки повинні вестися з урахуванням основних прав і інтересів людини. Від розробників можуть зажадати реєструвати своїх роботів і надавати доступ до вихідного коду при розслідуванні нещасних випадків або нанесеного роботами матеріального збитку. Можливо, що розробникам також знадобиться отримувати дозвіл комісії з наукової етики при розробці нових видів роботів.

Автори доповіді закликають до створення європейського агентства з роботів і штучного інтелекту, яке зможе проводити експертизу в технічній і етичній сферах, а також в галузі регулювання взаємовідносин робота і людини. Звіт також розглядає можливість введення юридичної відповідальності в сфері робототехніки і передбачає, що рівень відповідальності повинен бути пропорційний рівню інструкцій, отриманих роботом, а також рівню його автономності.
"Чим вище у робота можливість навчання або автономії, тим нижче повинна бути відповідальність інших сторін. Чим довше триває процес навчання робота, тим вище відповідальність його вчителя.", - Стверджують автори документа. Виробники і власники роботів в майбутньому, можливо, будуть зобов'язані мати страховку, яка покриває збитки, які може нанести їх робот.
Якщо депутати Європарламенту проголосують за цей законопроект, він буде направлений парламентам країн-членів Європейського союзу для подальшого обговорення і поправок. Тільки після цього він може набути чинності закону ЄС.

Юристи адвокатського об’єднання ”Вовк і партнери” вважають, що в зв’язку з серйозністю намірів європейських законодавців і невідворотністю процесів роботизації всіх сфер суспільного життя, існує велика необхідність появи нової професії на кшталт - юриста у сфері програмування. Так як тільки наявність глибокого розуміння системи регулювання поведінки учасників людських взаємовідносин відповідними нормативно-правовими актами, надасть можливість побудувати прийнятний для людини алгоритм поведінки ”штучного інтелекту”.

Вивчаючи це питання, юристи компанії дійшли висновку, що українські вищі навчальні заклади в силу багатьох факторів (як елементарних недалекоглядності чи небажання, так і банальної відсутності фінансування) не приділяють належної уваги обговоренню необхідності створення нових інститутів права, а також нових спеціальностей у сфері ІТ-технологій, в той час коли в багатьох інших країнах це вже впроваджено. Безумовним лідером з правового регулювання відносин в інформаційній сфері були і залишаються до теперішнього часу Сполучені Штати Америки. Уряд США зробив розвиток національної інформаційної інфраструктури і глобальної інформаційної інфраструктури пріоритетами своєї політики. Для прикладу, там діє закон, за яким передбачено кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі строком до одного року за реєстрацію в соціальних мережах під чужим ім’ям. Тож громадяни цієї країни дуже свідомо ставляться до додержання встановлених норм поведінки в інформаційній сфері. Окрім прийняття відповідних законів, в деяких закордонних вишах вже тривалий час навчають за такими спеціальностями як: “медики-програмісти” (створюють програми для роботи медичного устаткування), “біологи-програмісти” (розробляють програмне забезпечення для різного роду біологічних досліджень) тощо. Отже, і українцям треба бути готовими до змін, а починати треба з розробки нового якісного “IT-законодавства”, так як інформаційна сфера у нас майже не врегульована.
З огляду на важливість і цікавість порушених у статті питань, працівники адвокатського об’єднання ”Вовк і партнери” закликають вітчизняних юристів, адвокатів, правників долучатися до їх обговорення! Бо тільки завдяки спільним діям однодумців можна зрушити суспільну свідомість і досягти загальнокорисної мети!!Старший юрист АО”Вовк і партнери”
Турський Александр

  Контакти

м. Черкаси, 18000, вул. Небесної Сотні, 31, оф. 18

+380 93 482 23 55
+380 98 593 66 09
vovkpartners@gmail.com

Vovk&Partners
Дизайн та розробка - Vladyslav Kurilov

Наша компанія налічує професійних адвокатів та команду досвідчених юристів, які мають суттєвий досвід у відстоюванні прав та інтересів громадян, а також підприємств, установ, організацій.